Kreiranje lokalnog web servera

Pri razvoju web sajtova, veoma je korisno da postoji mogućnost da sajtove koje ćemo na kraju postaviti na javno dostupni server, isprobamo prvo na sopstvenom računaru (na kome kodiramo sajt i kreiramo ostale sadržaje).

U slučaju jednostavnijih sajtova koji koriste samo HTML, CSS i JS, navedeni zadatak (kao što je poznato), lako se rešava neposrednim otvaranjem HTML stranica u browseru.

Međutim, ozbiljniji sajtovi kod kojih postoji potreba za povezivanjem sa bazama podataka i obavljanjem drugih pozadinskih zadataka, zahtevaju drugačiji (i nešto ozbiljniji) pristup i, u takvim slučajevima, rešenje može biti pokretanje web servera "u lokalu" (to jest - na lokalnim računarima korisnika koji se bave web dizajnom).

Lokalni server (najčešće) nije dostupan "ostalim" korisnicima interneta, međutim, dostupan je onome ko razvija sajt(ove) i - iz perspektive browsera (u smislu pristupa web stranicama) - gotovo da nema razlike između lokalnog servera i "pravih" servera na mreži (što znači da nema ni prepreka za isprobavanje sajtova, tj. web aplikacija). :)

Šta je sve potrebno

Ako imate utisak da je kreiranje, konfigurisanje i održavanje velikih i ozbiljnih web servera koji nose poznate sajtove kojima brojni korisnici pristupaju svakodnevno, veliki i ozbiljan posao - možemo reći da ste sasvim u pravu, međutim, tako nečim ćete se (možda) baviti - u nekom kasnijem trenutku. :)

Lokalni web server sa osnovnom funkcionalnošću ("osluškivanje" mrežnog saobraćaja, PHP server i MySql server), može se pokrenuti na znatno jednostavniji način.

Koristićemo softverski paket XAMPP * koji se može preuzeti sa sledeće adrese: XAMPP - download.

U pitanju je paket programa koji sadrži: web server i PHP server, i pruža mogućnost povezivanja sa MySql bazama podataka (a nudi i određene dodatne mogućnosti koje nisu od prevelike važnosti na samom početku).

Program treba prvo instalirati na lokalni disk, i u tom smislu preporučujemo lokaciju D:\xampp, umesto podrazumevane lokacije C:\xampp jer, iako je (načelno) u redu da programi budu instalirani na C: particiji, navedeni direktorijum (tj. 'folder'), takođe sadrži i poddirektorijum u kome se čuvaju sajtovi koje korisnik kreira - a to je već nešto što nikako ne treba čuvati na istoj particiji sa operativnim sistemom i drugim programima.

Nakon uspešno obavljene instalacije, potrebno je pronaći datoteku index.php (koja se nalazi u folderu D:\xampp\htdocs), i zatim treba promeniti sledeću liniju koda ....

		
<?php
	header('location: ' . $uri . '/dashboard/');
?>
		
	
Slika 1. - Podešavanja lokalnog servera koja je potrebno izmeniti.

.... na sledeći način ....

		
<?php
	header('location: ' . $uri . '/sajtovi/');
?>
		
	
Slika 2. - Podešavanja lokalnog servera - posle korekcije.

Potrebno je naravno i kreirati folder D:\xampp\htdocs\sajtovi - u koji ćete smeštati vaše sajtove (svaki sajt u zaseban podfolder).

Na kraju (za probu), kreirajte podfolder D:\xampp\htdocs\sajtovi\prvi_sajt i u novi folder smestite datoteku index.php.

Presecanje vrpce ....

Otvorite datoteku D:\xampp\htdocs\sajtovi\prvi_sajt\index.php za upisivanje, i unesite sledeći kod:

		
<?php
	echo "Dobro došli na lokalni server! :)";
?>
		
	
Slika 3. - PHP kod našeg prvog dinamičkog sajta! :)

Pokrenite kontrolni panel programa XAMPP i startujte servis Apache.

XAMPP sa pokrenutim servisom Apache
Slika 4. - XAMPP Control Panel sa pokrenutim servisom Apache.

Pokrenite zatim i web pretraživač (Mozilla, Chrome, Opera ....), u adresnu liniju upišite: localhost (bez navodnika), i pokrenite server.

Indeks sajtova na lokalnom serveru
Slika 5. - Direktorijum lokalnog servera (koji sadrži sajtove korisnika).

Prvo što ćete videti je indeks (tj. sadržaj) vašeg foldera sa sajtovima, a na spisku će biti i folder prvi_sajt.

Kada kliknete na link prvi_sajt, dobićete pozdravnu poruku koju ste napisali u datoteci index.php.

Pokrenut sajt na lokalnom serveru
Slika 6. - Prvi sajt - pokrenut na lokalnom serveru (čestitamo! :)).

Sada imate svoj sopstveni lokalni web server, koji do mile volje možete koristiti za isprobavanje sajtova (koje ćete, uskoro, možda postaviti i na neki javno dostupni server)! :)

Napomena: Tekstovi i slike na sajtu www.skola-programiranja.rs (osim u slučajevima pojedinih fotografija, gde je drugačije navedeno) predstavljaju intelektualnu svojinu autora sajta www.skola-programiranja.rs i zabranjeno je njihovo korišćenje na drugim sajtovima i štampanim medijima, kao i bilo kakvo korišćenje u komercijalne svrhe, bez eksplicitnog odobrenja autora i Računarskog centra SystemPro. ©SystemPro d.o.o. novembar 2019.
Autor članka Nikola Vukićević Za web portal www.skola-programiranja.rs Preuzeto sa sajta www.codeblog.rs uz odobrenje autora
Podelite sa prijateljima: